Haber

Rahul Gandhi’nin Hindistan’daki Parlamenter Restorasyonu

YENİ Hindistan’da Başbakan Narendra Modi’nin rakibi olarak görülen ve Modi soyadına hakaret ettiği için rütbesi düşürülen muhalefet lideri Rahul Gandhi göreve iade edildi.

Hindistan parlamentosunun eski durumuna getirme adımı, Yüksek Mahkeme’nin Gandhi’nin “Modi” soyadına hakaret ettiği için verdiği 2 yıllık hapis cezasını askıya almasından üç gün sonra geldi.

Cezanın ertelenmesine karar verilmesine rağmen mahkeme, eski muhalefet liderinin sözlerinin “uygunsuz olduğunu ve kamuoyuna hitap ederken dikkatli olunması gerektiğini” söyledi.

Hindistan’ın Manipur eyaletinde bu hafta yaşanan şiddet olayları nedeniyle gensoru oylaması öncesinde alınan iade kararının, muhalefetin Modi hükümetini köşeye sıkıştırma çabalarını güçlendirmesi bekleniyor.

Gandhi, “Modi” soyadına hakaret etmekten suçlu bulundu

Gandhi, Karnataka eyaletindeki 2019 seçim kampanyasında, kaçak elmas tüccarı Nirav Modi ve Hindistan’ın eski Premier Lig Lideri Lalit Modi’ye atıfta bulunarak, “Hırsızlara neden genellikle Modi adı veriliyor?” kelimeleri kullanmıştı.

İktidardaki Bharatiya Janata Partisi milletvekili Purnesh Modi, Gandhi’nin açıklamalarının “Modi” soyadını taşıyan tüm aileleri aşağıladığını iddia ederek dava açtı.

Gujarat Eyalet Mahkemesi, 23 Mart’ta Gandhi’yi “Modi” soyadına sahip kişilere hakaret etmekten haksız buldu ve 2 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Gandhi 24 Mart’ta parlamentodan kovuldu.

Hakaret davasında hüküm giyen Gandhi, hapis cezasının ertelenmesi için başvuruda bulundu, ancak Gujarat eyaletindeki Surat Mahkemesi başvuruyu reddetti.

Gujarat Eyalet Mahkemesi, kefaletle serbest bırakıldıktan sonra Gandi’ye karara itiraz etmesi için 30 gün süre verdi.

Hindistan’da Nisan 2024’te bir genel seçim yapılması planlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu