Yaşam

IMDb’de En Yüksek Puana Sahip, 2023 Yılına Damga Veren ve Sinema Tarihine Adını Yazan Etkileyici Filmler

2023 yılında vizyona giren ve IMDb puanlarıyla dikkat çeken en iyi filmleri bir araya getirdiğimiz bu liste, uluslararası arenada büyük ses getiren ve izleyiciyi derinden etkileyen efsane yapımlardan oluşuyor. Sinema tarihine damgasını vuran bu sinemalar uzun yıllar hatırlanacak. Her biri kendine has özellikleriyle öne çıkan bu eserler, sadece bu yıl değil önümüzdeki yıllarda da sinemaseverlerin favorisi olmaya aday. Sorunsuz bir yolculuk geçirin! ?

Kaynak: Sinemalarla ilgili bilgiler IMDb ve TMDB sitelerinden alınmıştır.

21. Çiçek Ayının Katilleri

IMDb: 8.0

Özet : 1920’lerde, Oklahoma’daki bir Kızılderili grubu olan Osage’nin üyeleri, topraklarının altında petrol bulunduğunu keşfederler. Artık zengin olan üyeler, şoförlü araç kullanmaya, köşkler inşa etmeye, çocuklarını Avrupa’ya okumaya göndermeye başlıyor. Ancak bu zenginlik birçok cinayeti de beraberinde getirir.

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Robert De Niro, Lily Gladstone

Müdür: Martin Scorsese

20. Geçmiş Yaşamlar

IMDb: 8.0

Özet : Birbirlerine derinden bağlı iki çocukluk arkadaşı Nora ve Hae Sung, Nora’nın ailesinin Güney Kore’den göç etmesiyle ayrılmak zorunda kalırlar. Yirmi yıl sonra, şans, aşk ve hayatı oluşturan seçimler kavramlarıyla yüzleşecekleri değerli bir hafta için New York’ta yeniden buluşurlar.

Oyuncular: Greta Lee, Teo Yoo, John Magaro

Müdür: Celine Şarkısı

19. Radikal

IMDb: 8.0

Özet: İhmal, yolsuzluk ve şiddetle boğuşan bir Meksika sınır kasabasında hayal kırıklığına uğramış bir öğretmen, öğrencilerinin ilgisizliğini kırmak ve onların meraklarını, potansiyellerini ve hatta muhtemelen dehalarını ortaya çıkarmak için radikal yeni bir yöntem dener.

Oyuncular: Eugenio Derbez, Daniel Haddad, Jennifer Trejo

Müdür: Christopher Zalla

18. Mükemmel Günler

IMDb: 8.0

Özet : Hirayama, Tokyo’da tuvalet temizleyicisi olarak geçirdiği kolay hayattan çok memnun görünüyor. Oldukça yapılandırılmış günlük rutininin yanı sıra müzik ve kitaplara olan tutkusundan da keyif alıyor. Ağaçları çok seviyor ve fotoğraflarını çekiyor. Bir dizi beklenmedik yarışma, yavaş yavaş geçmişi hakkında daha fazla bilgi ortaya çıkarır.

Oyuncular: Kôji Yakusho, Yumi Asô, Tokio Emoto

Müdür: Wim Wenders

17. Dünya’dan Kartpostal

IMDb: 8.0

Özet Yenilikçi ve sürükleyici bir sinema olan film, Dünya gezegeninin keşfinin hikâyesini iki kişinin gözünden anlatıyor. Bir bilim kurgu temasıyla başlıyor ve iki karakterin bir uzay gemisiyle yeni bir gezegene inmesiyle devam ediyor. Gemideyken bir ses onlara bıraktıkları Dünya’yı hatırlatır.

Oyuncular: Brandon Santana, Zaya

Müdür: Darren Aronofsky

16. Keşiş ve Silah

IMDb: 8.0

Özet : Butan Krallığı, 2006. Modernizasyon nihayet geldi. Butan dünyada internete ve televizyona bağlanan son ülke oluyor ve artık en büyük değişiklik gerçekleşiyor: demokrasi. Yetkililer insanlara nasıl oy vereceklerini öğretmek için sahte bir seçim düzenliyor ancak yerel halk ikna olmuş görünmüyor. Dinin siyasetten daha çok tanındığı kırsal Butan’a giden bir seçim yetkilisi, bir keşişin seçim günü için gizemli bir tören planladığını keşfeder.

Oyuncular: Harry Einhorn, Tandin Wangchuk, Tandin Phubz

Müdür: Pawo Choyning Dorji

15. Kensuke’nin Krallığı

IMDb: 8.0

Özet : Genç bir çocuk olan Michael, ailesi tarafından yelkenliyle dünya turuna çıkarılır. Ancak bir fırtına çıktığında Michael ve köpeği Stella denize sürüklenir ve uzak bir adada mahsur kalır. Hayatta kalmaya çalışırlar ama bir gün Michael uyanır ve mağarasının yanında taze balık ve hindistan cevizi sütü bulur. Gizemli velinimetinin eski bir Japon askeri, ağaçların tepesindeki krallığın yaratıcısı ve orangutanların koruyucusu Kensuke olduğunu keşfeder. Kelimeler yerine çizimler aracılığıyla iletişim kuran Michael ve Kensuke arasında yavaş yavaş bir dostluk kurulur. Ancak bir şey Kensuke’nin yarattığı kırılgan dünyayı yok etme tehlikesiyle karşı karşıyadır.

Oyuncular: Cillian Murphy, Sally Hawkins, Raffey Cassidy

Yönetmenler: Neil Boyle, Kirk Hendry

14.Hala

IMDb: 8.1

Özet: Sevilen aktör ve avukat Michael J. Fox’un hayatını takip ederek onun kişisel ve profesyonel zaferlerini ve sıkıntılarını ve tedavi edilemez bir iyimser, tedavi edilemez bir hastalıkla karşı karşıya kaldığında neler olacağını keşfediyor.

Oyuncular: Tracy Pollan, Sam Fox, Aquinnah Fox

Müdür:Davis Guggenheim

13. Kurutulmuş Otlar Üzerine

IMDb: 8.1

Özet: Bireyin iç dünyasına, bölgede yaşayan insanların şiddetli yaşam mücadelelerine, onları çevreleyen coğrafi, etnik veya sosyal dokunun dinamiklerine, genç bir fotoğraf öğretmeni aracılığıyla bakmaya çalışan bir sinema. Zorunlu doğu görevini Türkiye’nin Doğu Anadolu bölgesinde yapıyor.

Oyuncular: Deniz Celiloğlu, Merve Dizdar, Musab Ekici

Müdür: Nuri Bilge Ceylan

12. İlgi Alanı

IMDb: 8.1

Özet : Auschwitz komutanı Rudolf Höss, eşi Hedwig, çocukları ve hizmetçileriyle rüya gibi bir hayat yaşıyor. Öyle ki, ölüm kampının duvarına bakan süper konutları, tren rayları ile gaz odalarının tam arasında yer alıyor. Martin Amis’in aynı adlı romanından uyarlanan bu çarpıcı film, ölülerin külleri başlarına serpilirken, çiçekli geniş bahçelerinde, seralarında ve havuzlarında keyif yapan Höss ailesinin sıradan günlük yaşamını izliyor.

Oyuncular: Sandra Hüller, Christian Friedel, Freya Kreutzkam

Müdür: Jonathan Glazer

11. Köylüler

IMDb: 8.2

Özet : Köylü kızı Jagna, oğlu Antek’e olan sevgisine rağmen kendisinden çok daha yaşlı ve varlıklı çiftçi Boryna ile evlenmek zorunda kalır. Zamanla Jagna köylülerin kıskançlık ve küçümseme hedefi haline gelir ve bağımsızlığını korumak için mücadele etmek zorunda kalır.

Oyuncular: Kamila Urzedowska, Robert Gulaczyk, Miroslaw Baka

Yönetmenler: DK Welchman, Hugh Welchman

10. Aslan

IMDb: 8.2

Özet : 74 yaşında sıkılmış bir kertenkele olan Leo, onlarca yıldır teraryum arkadaşı kaplumbağayla Florida’da bire bir sınıfta mahsur kalıyor. Ömrünün yalnızca bir yılı kaldığını öğrendiğinde, dışarıdaki hayatı deneyimlemek için kaçmayı planlıyor ancak bunun yerine, inanılmaz derecede kaba bir vekil öğretmen de dahil olmak üzere endişeli öğrencilerinin sorunlarına kapılıyor.

Oyuncular: Adam Sandler, Bill Burr, Cecily Strong

Yönetmenler: Robert Marianetti, Robert Smigel, David Wachtenheim

9. Kirli Güney

IMDb: 8.3

Özet : Sue Parker, babasının ihmali yüzünden batmanın eşiğine gelen ailesinin başarısız işini kurtarmak için çaresiz bir mücadelenin içine sürüklenir. Büyüleyici bir gezginin gelişiyle, onu, barlarının acımasız yerel iş adamı tarafından ele geçirilmesini engellemek için tek umutları olarak görüyor.

Oyuncular: Laura Cayouette, Laquan Copeland, Cruz Esparza

Müdür: Matthew Yerby

8. Taylor Swift: Eras Turu

IMDb: 8.3

Özet: Sinema, müzik kariyerine 2006 yılında çıkardığı ilk albümüyle başlayan Grammy ödüllü müzisyen Taylor Swift’in nefes kesen turnesinin sinematik yorumunu gözler önüne seriyor. Yapım, Swift’in 57’den fazla biletin yer aldığı ünlü uluslararası turnesini deneyimleme fırsatı sunuyor. etkinliklerin biletleri tükendi ve hayranları onun 17 yaşındaki sanat kariyeriyle tanıştı.

Oyuncular: Taylor Swift, Amanda Balen, Taylor Banks

Müdür: Sam Anahtarı

7. Kalanlar

IMDb: 8.4

Özet : New England’daki bir hazırlık okulundaki hoşnutsuz bir öğretmen, gidecek yeri olmayan birkaç öğrenciye nezaret etmek için Noel tatili boyunca okulda kalmak zorunda kalır. Birkaç gün sonra, okulun kalan tek öğrencisi, 15 yaşındaki zeki ve baş belası Angus ve oğlunu Vietnam’da yeni kaybeden okulun baş aşçısı Mary ile alışılmadık bir bağ kurar.

Oyuncular: Paul Giamatti, Da’Vine Joy Randolph, Dominic Sessa

Müdür:Alexander Payne

6. Küçük Bir Hayat

IMDb: 8.5

Özet : New York’taki dört üniversite arkadaşını konu alıyor: Gelecek vadeden aktör Willem, başarılı mimar Malcolm, mücadeleci sanatçı JB ve dahi avukat Jude. Hırs, bağımlılık ve gurur grubu parçalamakla tehdit ederken, kendilerini her zaman Jude’a olan aşklarına ve onun geçmişinin gizemlerine bağlı bulurlar. Ancak bu sırlar gün yüzüne çıktığında, sonunda Jude St Francis’i tanımanın, sevginin hayat karşısındaki sınırsız potansiyelini anlamak anlamına geldiğini öğrenirler.

Oyuncular: James Norton, Luke Thompson, Omari Douglas

Yönetmenler: Ivo van HoveNick Wickham

5. Oppenheimer

IMDb: 8.5

Özet : Oppenheimer, II. Dünya Savaşı sırasında nükleer silah üretmek amacıyla başlatılan Manhattan Projesi kapsamında ilk atom bombasını icat eden Los Alamos Laboratuvarı yöneticisi teorik fizikçi J. Robert Oppenheimer’a odaklanıyor.

Oyuncular: Cillian Murphy, Emily Blunt, Matt Damon

Müdür: Christopher Nolan

4. Zavallı Şeyler

IMDb: 8.5

Özet : Poor People, bir bilim adamı tarafından hayata döndürülen genç bir bayanın hikayesini anlatıyor. Genç bir bayan olan Bella trajik bir şekilde ölür. Ancak olağanüstü bir bilim adamı olan Dr. Godwin Baxter, beynini bir bebek beyniyle değiştirerek onu hayata döndürür. Bella, Bexter’ın gözetiminde etrafındaki dünyayı keşfetmek için bir kendini keşfetme yolculuğuna çıkar. Bu sırada yolu becerikli ve vicdansız bir avukat olan Duncan Wedderburn ile kesişir ve ikili, kıtalararası çılgın bir maceraya atılır.

Oyuncular: Emma Stone, Mark Ruffalo, Willem Dafoe

Müdür: Yorgos Lanthimos

3. Formülün Koruyucuları

IMDb: 8.6

Özet : Ekim 1958, Soğuk Savaş zirvede. Nükleer savaş korkusu her geçen gün artıyor. Yugoslavya’daki Vinča devlet nükleer enstitüsünde gizli bir deney üzerinde çalışan Profesör Dragoslav Popović liderliğindeki bir grup genç komünist bilim adamı, öldürücü dozda uranyumla ışınlanır. Saygın doktor Georges Mathé tarafından uygulanan deneysel tıbbi tedavi için gece yarısı özel bir uçakla Paris’e, Institut Curie kliniğine, bir gizlilik perdesi altında gönderilirler. Nükleer silahların ateşli bir rakibi olan Doktor Mathé, Profesör Popović ve grubunun çalışmalarını gerçekten küçümsemektedir. Öte yandan Mathé’nin onları düzeltmeye yönelik gerçek niyetinden şüphe ediyorlar.

Oyuncular: Alexis Manenti, Radivoje Bukvic, Lionel Abelanski

Müdür: Dragan Bjelogrlic

2. Örümcek Adam: Örümcek Ayetinin Ötesinde

IMDb: 8.7

Özet : Film, radyoaktif bir örümcek tarafından ısırıldıktan sonra farklı bir dünyaya adım atan ve özel yeteneklerle donatılan Miles Morales’in maceralarını anlatıyor. Gwen Stacy ile yeniden bir araya gelen Miles, Çoklu Kozmos’u geçer. Bu sırada Miles, ne olursa olsun burayı korumakla yükümlü olan Örümcek İnsanlarla karşılaşır. Kahramanlar büyük bir tehditle karşı karşıya kalıp ne yapacaklarını bilemeyince Miles, kendisini diğer Örümceklerin karşısında bulur. Miles, en sevdiği insanları büyük bir tehditten korumak için yeteneklerini kullanmak zorundadır.

Oyuncular: Shameik Moore, Hailee Steinfeld, Brian Tyree Henry

Yönetmenler: Joaquim Dos Santos, Kemp Powers, Justin K. Thompson

1. Mariupol’da 20 Gün

IMDb: 8.8

Özet: Rus işgali başlarken, kuşatma altındaki Mariupol şehrinde mahsur kalan Ukraynalı gazetecilerden oluşan bir ekip, savaşın zulmünü belgeleme çalışmalarına devam etmek için mücadele ediyor.

Oyuncular: Mstislav Çernov

Müdür: Mstislav Çernov

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort